Milovníci
Divadelná hra MILOVNÍCI je postavená na množstve nečakaných zvratov v partnerskom spolužití piatich priateľov.
S groteskným nadhľadom rozpráva o komplikovaných ľudských vzťahoch a rozpadávajúcich sa manželstvách.
MILOVNÍCI vznikli v réžii Milana Lasicu. Spojenie osobnosti s originálnym zmyslom pre humor akou je Milan Lasica a hereckým potenciálom Astorky sľubuje inteligentnú zábavu a umelecký zážitok na vysokej úrovni. Nezabudnuteľný herecký výkon podáva Marta Sládečková v postave klamanej manželky, ktorá sa musí vyrovnať s nečakanou neverou manžela (Ady Hajdu). Za vynikajúce stvárnenie postavy Heleny získala táto výborná herečka prestížnu Výročnú cenu Slovenského literárneho fondu.
Učinkujú:
-
Marta Sládečková
-
Boris Farkaš
-
Anna Šišková
-
Vladimír Hajdu
-
Milina Minichová
-
Peter Kerlik a. h.
Letní hostia
Nominácia na DOSKY 2005 - Cenu za najlepšiu inscenáciu sezóny 2004/2005.
Do vilky úspešného právnika Basova (BORIS FARKAŠ) zavíta na pár dní slávny spisovateľ Šamilov (VLADIMÍR JEDĽOVSKÝ). Jeho príchod s nádejou očakáva Basovova žena Barbara (ANNA ŠIŠKOVÁ), ktorá s od neho sľubuje osvieženie životného stereotypu, spisovateľ však sklame jej očakávania. Odmieta aj trpezlivého nápadníka, ktorý neskrýva svoju lásku k nej (MATEJ LANDL). Basovova sestra, speváčka Kaléria (SZIDI TÓBIÁS) túži po láske, jej panenské snívanie ukončí neperspektívny vzťah k bohatému podnikateľovi Bodkovi (VLADO ČERNÝ). Naopak, osudovú lásku prežívajú súkromná lekárka Mária (ZUZANA KRONEROVÁ) s omnoho mladším Vlasom (MARIÁN MIEZGA). Jej dcéra Soňa (PETRA VAJDOVÁ) sa však nedokáže zmieriť s týmto netradičným vzťahom a snaží sa ho prekaziť. Sama trápi žiarlivého milenca Zimina (LUKÁŠ LATINÁK) flirtovaním s Vlasom a Bodkom. Spestrením letných dní je príprava divadelnej frašky "Oklamaný manžel", v ktorej hrá hlavnú postavu krásna Júlia (MARTA SLÁDEČKOVÁ) pod vedením podnikateľa a amatérskeho režiséra Zamyslova (JURAJ KEMKA). Júlia a Zamyslov si rozumejú aj v súkromí, čo ničí Júliinho manžela Suslova (VLADIMÍR HAJDU), ktorý často vyvoláva žiarlivé scény. Pestrú spoločnosť doplní postava riaditeľa nemocnice Dudka (PETER ŠIMUN) a jeho manželky Oľgy (ZITA FURKOVÁ), ktorí mondénnu spoločnosť otravujú všednými a únavnými rodinnými problémami. Udalosti vyvrcholia vyšetrovaním kriminálneho činu... ktorý odhalí mnohé skryté súvislosti vecí. Z amatérskeho herca (MIROSLAV NOGA) sa vykluje tajný agent. A podozriví sú všetci...
Priateľky
Smiech a krutosť, láska, manželstvo a nevera, "priateľstvo" dvoch žien na celý život, samota, úsmev a bolesť...
Hra súčasného slovenského autora Pavla Weissa o tragikomickom živote postáv, ktoré sú nám tak dôverne známe. Možno až príliš. Vlastne vidíme sami seba...
Pavol Weiss (1962), po absolvovaní gymnázia pracoval ako vodič, závozník a kurič. Neskôr vyštudoval scenáristiku a dramaturgiu na FAMU v Prahe, publikoval v Romboide, Smene na nedeľu. Písal filmové a televízne scenáre, rozhlasové hry a poviedky. Po skončení školy pracoval a podnikal v reklame a v marketingovom poradenstve.
Divadelnú hru PRIATELKY, po úspešnom hosťovaní Astorky v Prahe, preložili do eeského jazyka a v roku 2007 uviedli v pražskom divadle Komorní Fidlovaeka.
Réžia:
Učinkujú:
- Marta Sládečková
- Anna Šišková
- Vlado Černý
Mesiac na dedine
Ivan Sergejevič Turgenev - Mesiac na dedine
Natália (Marta Sládečková) je manželka bohatého podnikateľa (Peter Šimun). Popri ich manželskom živote prebieha paralelný, veľmi silný a dlhoročný vzťah Natálie s Rakitinom (Matej Landl), ktorý Natália nechce prerušiť, zároveň však cíti, že náklonnosť k mladému učiteľovi (Róbert Jakab) dostáva širšie dimenzie. Mladej príbuznej Viere (Rebeka Poláková) sa tiež páči učiteľ Beľajev, ani ona mu nie je nesympatická, Natália sa preto rozhodne dievča vydať za bohatého ale veľmi zvláštneho Boľšincova (Vlado Černý). V komédii najlepšieho rozprávača príbehov 19. storočia a znalcu ľudských pováh, spisovateľa Turgeneva, je láska rôznych podôb pretkávaná komickými výstupmi groteskných postavičiek v podaní Zuzany Kronerovej / Szidi Tóbiás, Borisa Farkaša a Juraja Kemku. Dvojicu sluhov s charakteristickými črtami commedie dell´arte brilantne stvárňujú Miroslav Noga a Lucia Siposová / Petra Vajdová.
Inscenáciami ruskej klasiky v réžii Romana Poláka zaznamenala Astorka tie najväčšie úspechy a ohlas v radoch diváckej i odbornej obce. UJO VÁŇA, LES, MEŠTIACI, ZLOČIN A TREST, LETNI HOSTIA... veľkolepými dielami ruských autorov vytvorila Astorka "normu", ktorú musí brať do úvahy každý, kto tieto hry inscenuje, čo dosvedčujú najcennejšie divadelné ocenenia a dlhoročný záujem publika.
( foto z hry vo fotogalérií)
Preklad: Ján Štrasser
Dramaturgia: Andrea Domeová
Scéna: Tomáš Rusín
Kostýmy: Marija Havran
Hudba: Oskar Rózsa
Réžia: Roman Polák
Arkadij Islajev Peter Šimun
Natália Marta Sládečková
Viera Rebeka Poláková
Lizaveta Zuzana Kronerová / Szidi Tóbiás
Schaaf Juraj Kemka
Rakitin Matej Landl
Alexej Beľajev Róbert Jakab
Boľšincov Vlado Černý
Doktor Špigeľskij Boris Farkaš
Matvej Miroslav Noga
Káťa Petra Vajdová / Lucia Siposová
divadlo Nová Scéna
Neberte nám princeznú
Kultový televízny muzikál v divadelnom prevedení Jána Ďurovčíka o večnom spore rodičov a detí o hľadaní šťastia a lásky.
Televízny muzikál Neberte nám princeznú je dielo, ktorému plným právom patrí prívlastok kultové.
Pôvodné dielo Alty Vášovej (libreto), Deža Ursinyho (hudba) a Jána Štrassera (texty piesní) vzniklo pred 25 rokmi a vyrástlo na ňom niekoľko generácií mladých ľudí a tiež ich rodičov. Piesne ako Dieťa z dobrej rodiny, Šaty či Tri slová v podaní Mariky Gombitovej a Mira Žbirku sa dodnes krútia v CD prehrávačoch a discmanoch.
Muzikál Neberte nám princeznú je rodinný muzikál určený najširšiemu diváckemu okruhu, keďže sa dotýka otázok, ktoré trápia nielen mnohých mladých ľudí, ale aj dospelých. Rieši večný spor rodičov a detí o hľadaní šťastia a lásky. Hovorí o tom, že človek môže byť sám aj vtedy, keď má všetko, no chýba mu citlivý vzťah so svojimi blízkymi. Naznačuje, že kto chce lásku dostať, musí ju dávať – vrúcne, z čistého srdca. Prosto a s humorom dospieva k tomu, že šťastie je možné, že stojí vedľa nás, treba si len naň siahnuť. Sme presvedčení, že s takýmto pocitom budú odchádzať diváci aj z Novej scény z predstavení muzikálu Neberte nám princeznú od 8. septembra 2006.
Účinkujú:
Princezná:
Miroslava Partlová
Lucia Molnárová
Nela Pocisková
Miro:
Ján Slezák
Ján Koleník
Martin Kaprálik
Otec:
Juraj Ďurdiak
Csongor Kassai
Matka:
Marta Sládečková
Sisa Sklovska
Vychovávateľka:
Katarína Feldeková
Lucia Vráblicová
Mirova company/moderátor:
Viktor Horján
Norman Šáro
Mirova company/osvetľovač:
Emil Píš
Roman Müller
Mirova company/kameraman:
Róbert Halák
Martin Mikulášek
Mirova company
hosť
asistentka vychovávateľky:
Lenka Rakárová
Alena Pajtinková
Mirova company
hosť
asistentka vychovávateľky:
Miroslava Drínová
Katarína Suchoňová
Mirova company:
Soňa Juricová
Jana Golisová
Petra Molnárová
Ďalej účinkujú:
Hosť 1: Igor Čillík
Hosť 2 / učiteľka klavíra / upratovačka: Katarína Čillíková
Hosť 3: Ján Mistrík
Hosť 4 / učiteľka v škole: Daniela Pelcrová
Hosť 5/policajt: Dušan Kaprálik
Tanečný súbor Novej scény
Na skle maľované
Legendárny muzikál o legendárnom zbojníkovi.
Zmes pátosu a odpatetizovania pohľadu na Jánošíka. Chytľavé pesničky s rockovým podkladom sa okamžite stali hitmi.
Jánošíkovská tematika je v našom regióne živá už takmer tri storočia. Ľudia si do postavy zbojníckeho kapitána, ktorý „bohatým bral a chudobným dával“, projektovali svoje túžby po slobode a sociálnej spravodlivosti. Časom sa z tejto historickej postavy stal mýtus: najprv ľudová slovesnosť, neskôr umenie vytvorili z Jánošíka heroickú umeleckú postavu.
Celkom zvláštne postavenie v jánošíkovskej tematike má spevohra poľských autorov – básnika Ernesta Brylla a hudobnej skladateľky Katarzyny Gärtnerovej – Na skle maľované. Svetovú premiéru mala vo Varšave v roku 1970 – inscenácia dosiahla takmer 600 repríz. V čom spočíva princíp tejto spevohry, že sa stala až kultovým divadelným titulom poslednej tretiny 20. storočia? V tom, že je to divadelný tvar plný básnickej fantázie, ktorý dôvtipne pracuje s prvkami ľudového divadla v štylizovanej podobe a uplatňuje pri nich inteligentný autorský odstup – láskavo-humorný, miestami láskavo-ironický. Zvláštna zmes pátosu a odpatetizovania pohľadu na Jánošíka, humorné stvárnenie klasickej opozície „zbojníci kontra žandári“ a najmä invenčné používanie symbolických postáv ľudových hier – Anjel, Čert, Smrť – vytvorili z tohto titulu nenapodobiteľnú a divácky nesmierne príťažlivú hru.
No základom úspechu Maľovaného je v prvom rade hudba. Katarzyna Gärtnerová skomponovala hudbu a piesne vo folk-rockovom (v sedemdesiatych rokoch veľmi populárnom) štýle. Chytľavé melódie s rockovým podkladom sa okamžite stali hitmi a vstúpili do širokého poslucháčskeho okruhu.
Keď sa Nová scéna rozhodla pre tento titul, plne si uvedomovala fakt, že bol na repertoári Činohry SND takmer tridsať rokov a dosiahol 648 repríz. Úvaha uviesť ho znovu vychádzala z toho, že Na skle maľované má potencionalitu oslovovať aj ďalej slovenských divákov, najmä mladých ľudí, ak im vyjde v ústrety novým, a najmä súčasnejším javiskovým spracovaním. Mladý režisér Ján Ďurovčík stavia svoje Maľované s väčším odstupom od folklórnosti témy, viac sprítomňuje ľuďom 21. storočia zbojnícko-žandársky mýtus. V novoscénickej koncepcii Maľovaného sme všetci v jednom vreci tu na tejto zemi – Jánošík, zbojníci, žandári, Anjel, Čert aj Smrť – a celý ten príbeh o Jánošíkovi je vlastne jedna veľká „party“.
„Ľudia chcú milovať svojich hrdinov a zároveň sa z nich smiať,“ povedal autor libreta Maľovaného na skle Ernest Bryll pri svojom pobyte v Bratislave. O tom chce byť Maľované na Novej scéne.
Účinkujú:
Jánošík: Ján Slezák, Milan Ješko
Dievča 1: Miroslava Partlová, Petra Humeňanská
Dievča 2: Ľudmila Trenklerová, Miroslava Drínová
Navrávač: Peter Marcin, František Výrostko
Dovrávač: Andrej Hryc, Roman Féder
Žandári:
Vážny kapitán: Karol Čálik, Igor Čillík
Vlažný: Martin Kaprálik, Milan Ješko
Horlivý: Ján Mistrík, Róbert Halák
Zmierlivý: Dušan Kaprálik, Ivo Heller
Zbojníci:
Pohútaj: Ladislav Neshyba, Štefan Richtárech
Dohútaj: Branislav Deák, Rado Milič
Valaška: Ladislav Hrušovský, Pavol Topoľský
Haluška: Martin Mikulášek, Pavol Plevčík
Anjel: Zuzana Tlučková, Marta Sládečková
Čert: Marián Labuda ml., Ivan Vojtek
Smrť: Katarína Hasprová, Kristína Turjanová
Pieseň Anjela
Pieseň Anjela
V kolísočke lipovej,
náš maličký, búvaj!
Pod perinkou sa zohrej,
do nebíčka cúvaj.
Dva jelene vonku v prútí
uspávanku spievajú ti.
Búvaj, búvaj, búvaj nám!
Slniečko v humne si skrýva voz.
Snívaj, snívaj, snívaj nám!
Cez hory a lesy sa blíži noc...
V kolísočke pre radosť
pohojdaj sa trošku!
Nachodíš sa ešte dosť
po zbojníckom vŕšku.
Dva medvede stoja vonku,
spievajú ti uspávanku.
Búvaj, búvaj, búvaj nám!
Slniečko v chmárach si skrýva nos.
Snívaj, snívaj, snívaj nám!
Cez grúne a stráne sa blíži noc...
I prišli dvaja generáli,
čo radi by ťa premerali –
a ty tu spíš, a ty spíš, a ty tu spíš.
I chceli vedieť, či si zdravý.
I chceli ti dať čerstvé správy.
A ty tu spíš, a ty tu spíš, a ty spíš, a ty tu spíš.
Nespi, zbojníček, nespi,
bo celý život prespíš.
Dosť nadriemeš sa v putách...
Keď cisár dá ťa spútať!
Kým za to rebro spodné
ťa cisár neobesí,
sa vyspi ako dieťa...
A potom kat ťa zvesí. Hej!
A ty tu spíš, a ty tu spíš, a ty spíš, a ty tu spíš, a ty tu spíš, a ty tu spíš.
(neviem aký link má táto pesnička lebo mi ju poslal kamarát, ale keď budete chcieť veľmi rada pošlem cez e-mail)